Az első találkozás egy tájékozódó, problémafeltáró beszélgetés, amelynek végén közösen döntjük el az együttműködés módját és időtartamát. A foglalkozások általában heti rendszerességgel, lehetőleg minden héten ugyanabban az időben, elfogadó, kellemes környezetben zajlanak. Munkánkat a pszichológusi etika és titoktartás szabályai szerint végezzük. A találkozásaink során kialakult új szemléletmód hatására az Önben lévő erőforrások aktivizálódhatnak, az addig érzett feszültség oldódhat, a személyiség stabilizálódhat, és Ön képessé válik arra, hogy problémáira a saját megoldási módját dolgozza ki.
Érdemes pszichológushoz fordulni, ha:
- szakemberrel szeretné megbeszélni felmerülő kérdéseit
- gyakoriak a konfliktusok az életében
- szorongás, rossz hangulat, vagy fáradtság gyötri
- családi nehézségek, párkapcsolati problémák nehezítik életét
- kapcsolatteremtési problémái vannak
- nehezen kommunikál másokkal
- túlhajszolt, feszült
- motiválatlan, kedvetlen
- nehézségei vannak az étkezéssel, alvással kapcsolatban
- önértékelési problémák (csökkent önbizalom, bizonytalanság, bűntudat, teljesítményromlás) jellemzik
- viselkedésbeli vagy hangulati változásokat tapasztal életében
- életvezetési problémák, élethelyzetben történt változások, elakadások jelentenek problémát
- döntési nehézséggel küzd (nehéz döntési helyzet előtt áll)
Szülők esetében ajánlott, ha tanácstalan egy konkrét helyzet vagy valamilyen gyermeknevelési kérdést illetően. Ha gyermeke nem úgy fejlődik, mint ahogyan az az ő korához mérten elvárható lenne, vagy kérdései merültek fel a gyermekneveléssel kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal! Legtöbb esetben a gyermekek még nem tudják megfogalmazni, hogy mi bántja őket, így lelki problémáik változatos tünetek formájában jelentkezhetnek. A gyermekkel való találkozás általában heti rendszerességgel, lehetőleg minden héten ugyanabban az időben történik.
Az első két alkalom minden esetben a szülőkkel való találkozásról szól, hogy elmondhassák gyermekük eddigi élettörténetét, és az aktuális problémát (pl. magatartási és/vagy tanulási nehézség, éjszakai bevizelés, serdülőkori változások stb.). A második alkalommal a szükséges anamnesztikus adatokra is kitérünk (pl. születési körülmények, mozgás-, beszéd-, szociális fejlődés), majd megegyezünk együttműködésünk további menetében. Kérjük a szülőket, hogy gyermeküket a korának megfelelően tájékoztassák arról, hogy miért fordulnak szakemberhez.
A gyermekkel töltött első alkalommal igyekszünk elfogadó, bizalmi kapcsolatot kialakítani, hogy legyen kedve a további foglalkozásokhoz.
A további 4-5 alkalommal a gyermek megismerése, állapotfelmérése következik. Ez a következőkből áll: pszichológiai tesztek, rajzok, játékok segítségével megismerjük a gyermek személyiségét, képességeit, problémáit. Ezután megbeszéljük a szülőkkel a vizsgálati eredményeket, és a segítségnyújtás lehetőségeit. A foglalkozásokon a gyerekek általában szívesen vesznek részt, és minden esetben folyamatos a szülővel való együttműködés és visszajelzés.
Ha úgy döntött, hogy problémája megoldásában pszichológushoz fordul, és bennünket keres meg, először be kell jelentkeznie, e-mailen, vagy telefonon, a megadott elérhetőségeinken. A bejelentkezés során egyeztetjük első találkozásunk időpontját.
Az első egy-két alkalommal arra törekszünk, hogy pontosan meghatározzuk a problémát. Ez gyakran nem egyszerű feladat, mert az évek alatt elfojtott, elpalástolt érzelmek szorosan egymásra rakódva növekednek és okoznak bonyodalmakat az élet különböző területein. Minden esetben a kliens lelki teherbíró képessége határozza meg a beszélgetéseink mélységét.
Ha többszöri találkozás szükséges, akkor szóbeli \”szerződést\” kötünk, találkozásaink gyakoriságáról és tájékoztatjuk, hogy milyen pszichológiai módszerekkel, eszközökkel fogunk együtt dolgozni.
Egy aktuális probléma vagy élethelyzeti nehézség átdolgozására általában 8-10 alkalom javasolt, heti 1 alkalommal.
A pszichológust titoktartási kötelezettség terheli minden – a kliens ellátása során tudomására jutott pszichológiai és személyes adatokat illetően.
Kérjük, hogy az előzetesen egyeztetett időpontra pontosan érkezzen, ha nem tud eljönni, akkor időben mondja le a találkozót, legkésőbb 24 órával a megbeszélt időpont előtt. 24 órán belüli lemondás esetén az alkalmat megtartottnak kell tekinteni, mivel a szakember rendelkezésre állt. Az időpontot a szakember is legkésőbb az előző napon mondhatja le, ellenkező esetben a következő ülés díjtalan.
Mivel fordulhat hozzánk?
Egyéni pszichológiai és életvezetési tanácsadás keretében felnőttekkel, serdülőkkel és gyermekekkel egyaránt foglalkozunk. Forduljon hozzánk, ha élete valamely területén elakadt, elbizonytalanodott vagy krízisbe került.
Felnőttek esetében:
- Életszerepek optimalizálása (magánéleti szerepek: gyermeki, női-férfi, szülői szerepek; közösségi szerepek: egyéni szakmai karrier, társas kapcsolatok; személyes belső célok tisztázása és azok optimalizálása)
- Életvezetési krízis (veszteség, ill. gyász feldolgozása, ún. életszakasz-váltásból adódó változás, pl. gyermekvállaláskor anyává-apává válni, a további egyéni és párkapcsolati életút sikeres felépítése)
- Párkapcsolati, családi, általános kapcsolati problémák
- Kommunikáció, viselkedésváltozás, fejlődés és tanulási kompetenciák fejlesztésének elősegítése
- Döntési-, és problémamegoldó kompetenciák; kommunikációs- és konfliktuskezelési kompetenciák fejlődésének elősegítése
- Önértékelési zavarok, önbizalomhiány, beilleszkedési problémák
- Munkahelyi problémák, karrier-tanácsadás, pályatanácsadás (kiégés, stresszkezelés, teljesítményproblémák)
- Gyermeknevelési nehézségekkel küzd, tanácstalan, eszköztelen egy konkrét helyzetben
- Veszteségek, traumatikus események (pl. gyász, válás, költözés) feldolgozásában kérne segítséget önmaga és/vagy gyermeke számára
Gyermekek esetében:
- Magatartási és beilleszkedési problémák (pl. nehezen talál barátokat)
- Jelentős viselkedésbeli vagy hangulati változások (pl. evés- vagy alvászavarok)
- Teljesítményromlás az iskolában (túlzott szorongás, érzékenység, nyugtalanság)
- Önértékelési problémák (csökkent önbizalom, bizonytalanság, bűntudat)
- Indokolatlanul fél valamitől, szorong
- Éjszakai bepisilés, éjszakai felriadás, dadogás, bekakilás, körömrágás, tic
- Testvérféltékenység
- Óvodába, iskolába kerüléskor nehezen válik le a szülőről
Fiatalok/diákok esetében:
- Tanulási nehézségek, tanulásmódszertani kérdések
- Önállósodási, leválási nehézségek, szülőkkel való konfliktusok
- Pályaválasztási tanácsadás, pályaorientáció
Pszichológusként alapvető, hogy a klienseinket emberileg képesek legyünk elfogadni, és problémáik a szakmai kompetencia-határainkon belül legyenek. Amennyiben ezek valamelyike nem áll fenn, azt a hozzánk forduló számára haladéktalanul jelezzük, ilyen esetben az adott probléma kezelésében kompetens, kiváló kollégákat ajánlunk.