A jó kapcsolat, az igazi szerelem képlete

Mi, emberek, mindannyian társas lények vagyunk, ezért hát természetes, hogy vágyunk arra, hogy legyen egy igaz társunk az életben. Vágyunk a szerelemre, a boldogságra, a támogatásra, az elfogadásra, és mindenre, amit egy párkapcsolatban élhetünk meg. Azonban megtalálni azt, akivel jó, vagy legalábbis számunkra kielégítő kapcsolatban élhetünk, már nem olyan egyszerű. Vajon mi kell ahhoz, hogy egy szerelem beteljesüljön? Mik azok a dolgok, amikre szükségünk van ahhoz, hogy az igazi szerelmet megélhessük? Egyáltalán mit is jelent mindez?
Ezekre a kérdésekre már valószínűleg mindannyian kerestük a választ életünkben, hiszen ha végiggondoljuk, egy meglehetősen alapvető kérdésről, szükségletről van szó. Nem meglepő hát, hogy a tudomány is keresi a válaszokat. Jó hír: találtak.
Nézzük például Sternberg háromszög elméletét. A tudós által megfogalmazottak szerint a szerelemnek 3 összetevője van, mégpedig az intimitás, a szenvedély és az elkötelezettség. Intimitás alatt a közelség keresését, a kötődést, az egymásra való utaltságot érti. Vagyis azt, amikor egy pár tagjai szeretnek egymással időt tölteni, jól érzik magukat egymás társaságában, támaszkodnak, és számítanak egymásra. A szenvedély pedig a fizikai és a szexuális vonzalmat jelenti, mely erős, heves érzelmekben mutatkozik meg. Egy kapcsolatban úgy nyilvánul meg, hogy a felek kölcsönösen kívánják egymást, s az együtt töltött időben szexuálisan is aktívak, vonzódnak egymáshoz. Ez a két összetevő egyrészt múlik az érzelmeinken, ám nem elhanyagolhatóak a biológiai tényezők (pl. hormonok) sem. Az elköteleződés viszont egy olyan összetevő, melyet aktívan képesek vagyunk befolyásolni, hiszen ez a döntésünkön múlik, mely arról szól, hogy a kapcsolatot hosszútávon életben szeretnénk-e tartani, vagyis szeretnénk-e aktívan munkát fektetni abba, hogy jól működjön, valamint kitartunk-e párunk, kapcsolatunk, tehát döntésünk mellett.

A három összetevő segítségével Sternberg összesen 8 különböző szerelemtípust nevezett meg. Ezeket egy táblázatban foglaltuk össze, ahol a +/- jel mutatja, hogy az adott összetevő jelen van-e a kapcsolatban.
A szerelem típusai
Intimitás Szenvedély Elkötelezettség
Nincs szerelem - - -
Szerelem + - -
Elsöprő szerelem - + -
Kihűlt szerelem - - +
Romantikus szerelem + + -
Baráti szeretet + - +
Vak szerelem - + +
Beteljesült szerelem + + +
Mindennek fényében érdemes lehet elgondolkodnunk jelenlegi, vagy eddigi párkapcsolatainkon. Vajon melyik alkotóelem volt meg, és melyik hiányzott? Milyen a jelenlegi? Mire van szükségem? Mit jelentenek a leírt összetevők számomra? Mennyire tudok egyetérteni a Sternberg által leírt elmélettel?
Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy azért a szerelem, nem egy olyan egyszerű dolog, hogy egy képlet segítségével leírható lehessen. A bejegyzésünkben bemutatott képleteket érdemes kiindulásnak, gondolatébresztőnek venni, vagy akár egy remek beszélgetés kiindulópontjának.

Minden ember más, így mindenkinek másra van szüksége. Ha például az intimitásra gondolunk, megállapíthatjuk, hogy vannak olyan emberek, akiknek kevés is sok, s vannak, akiknek a sok is kevésnek bizonyulhat. Mindezt cifrázza, hogy egyéni szükségleteink életünk különböző szakaszaiban eltérőek lehetnek. Így azt javasoljuk, hogy a fenti kérdéseket érdemes időről időre átgondolni, s figyelni, hogy hogyan is változunk, és aktuálisan mire is van szükségünk.
Felhasznált irodalom: Fiske, S. T. (2006). Társas alapmotívumok. Budapest: Osiris Kiadó.
Képek forrása: www.pixabay.com